3 כללים להשקעה נבונה

תחום השקעות הנדל"ן בחו"ל הוא מורכב וסבוך ודורש למידה מקדימה, במיוחד בארה"ב, בגלל התשואות שהוא עשוי להניב, נראה שהתחום מפתה משקיעים רבים. אולם, על מנת להבטיח שכספך יושקע בצורה חכמה ומשתלמת, ישנם מספר כללים עליהם אמליץ להקפיד:

  1. לבדוק מה בדיוק אתה קונה וממי – השקעה בנדל"ן בארה"ב עשויה להניב רווחים גבוהים אך במקרים מסוימים כרוכה בסיכונים לא קטנים. חשוב ביותר ללמוד היטב את נתוני העסקה, להבין היכן נמצא הנכס, כיצד עשויה הסביבה שלו להשפיע על ערכו בעתיד, ומהם נתוני האזור הנוכחיים. בנוסף, יש לעמוד על טיב חברת הניהול, לחפש המלצות ולוודא את תקינות רישומי החברה ברשויות.
  2. להבין מה נדרש ממך ומה אתה מקבל – מה גובה ההשקעה הנדרש ממך ומהו האופן בו צפויים להתקבל הרווחים: האם מדובר בהכנסה קבועה ללא תלות בהצלחת הפרויקט? האם רק מכירה מוצלחת תניב רווח עבורך? מה התשואה הצפויה בפרויקט ומה היו ביצועי החברה מבחינת תשואות בפרויקטים קודמים?

    3. לפזר השקעות על מנת למזער סיכונים – השקעה בנכס יחיד, כמו רכישה של בית פרטי, תהיה תמיד כרוכה בסיכון גבוה יותר מאשר פיזור של ההשקעה על פני מספר נכסים. בארה"ב מקובלת מאוד השקעה במתחמים גדולים, הנקראים Multi Family, וכוללים עשרות ואף מאות יחידות דיור. כך, גם אם אחד הנכסים עומד ריק לתקופה מסוימת, ההשפעה, מבחינת המשקיע, תהיה מינורית.

    4. לוודא שישנם גורמי מקצוע אמינים המלווים את העסקה – אל תיכנס לעסקה שאינה מלווה על ידי בנק אמריקאי מוכר, כיוון שליווי הבנק מבטיח לך כי העסקה נבחנה לעומק והיא כשרה ומהימנה. בנוסף, וודא כי עורך דין מקומי מלווה את העסקה, ומנהל חשבון נאמנות אשר אליו יועברו הכספים שתשקיע.

     5. להתייעץ עם אנשי מקצוע מנוסים – כל השקעה מלווה בפרטים רבים אותם לא כל משקיע יודע, במיוחד אם זו ההשקעה הראשונה עבורו, ובמיוחד כשמדובר במדינה זרה, אשר לה חוקים וכללים משלה. נתקלתי לא פעם במשקיעים שניגשו לעסקה ללא כל ידע מוקדם וגילו, מאוחר מדי, שלא קיבלו את כל המסמכים הדרושים לסגירת העסקה, ואף גרוע מכך. אל תחשוש להתייעץ ואף לקבל ליווי צמוד מחברה מקצועית המתמחה בתחום.